вторник, 20 февруари 2018 г.

3 ТЕХНИКИ, С КОИТО ВИДЕО МАРКЕТИНГЪТ ВИ ЩЕ Е В КРАК С ТРЕНДОВЕТЕ ПРЕЗ 2018

C:\Users\user\Desktop\video_marketing.jpg



Живеем в ерата на информацията. Непрекъснато отвсякъде ни бомбардират какви ли не текстове, реклами, постове пр. В забързаното ежедневие на човек обаче рядко се намира достатъчно свободно време, в което подробно да чете обемни статии и ревюта на продукти, които се двоуми дали да закупи или не.

И точно тук се намесва видео маркетингът – начин, по който може да спестите много време и досадно четене на своите клиенти, представяйки им своя продукт по креативен визуален начин.

В последните години тази маркетингова вариация се развива изключително динамично. И за да не изоставате от най-новите тенденции в бранша, ще Ви представим  3 от най-популярните тенденции във видео маркетинг, които ще са тотален хит и част от стратегията на всяка себеуважаваща се компания през 2018г.   


Live видео

C:\Users\user\Desktop\live-video-stream.jpg

Live видеото или така нареченият стрийминг набра изключителна сила през изминалата вече 2017г., а през настоящата се очаква популярността му сред брандовете да се разрасне още повече. Мнозина все още обаче не разбират нуждата от стрийминга, затова тук ще изложим само няколко причини, които поне да Ви накарат да се замислите дали излъчването на живо няма да се окаже голям плюс за популярността и разпознаваемостта  на вашата марка.


C:\Users\user\Desktop\best-facebook-live-video-content-1024x600.jpg
Стриймингът е чудесна възможност да представите „човешкия облик” на своя бранд, така вашите клиенти ще установят емоционална връзка с вас и вашите продукти, което неминуемо ще повиши продажбите.
В тази форма на видео споделяне обикновено се показват на живо интервюта, или се снима от мястото на някое събитие, така, превръщайки аудиторията Ви в участник във вашите дейности,  тя започва да се чувства по-близка и обвързана с вас.

Много е важно да сте достатъчно редовни в пускането на вашите видеа на живо. Това създава усещане за постоянство и поощрява потребителите да ви последват и да очакват нотификации за следващото ви видео на живо. Едно от големите преимущества на стриймването е  и съотношението между това, което инвестирате в неговата реализация и това, което получавате в замяна. Видеото на живо далеч не изисква сериозна инвестиция, тъй като идеята е да се представите съвсем естествени и неподправени. Поради тази причина не Ви е необходимо и да инвестирате и в монтаж след заснемането и излъчването на видеото. Като бонус се явява и опцията да запазите видеото в профилите си в социалните мрежи или на вашия сайт, ако разполагате с такъв. Така видеото ще продължи да привлича все повече аудитория макар и тя да не е била част от живото включване.
Видеото на живо приковава вниманието на зрители за 3 пъти по-дълго време, отколкото записаните вече видеа.

          
           360-градусово видео 

             
Едва ли са много хората, които все още да не са чували за 360-градусовото видео. Това е още един компонент на маркетинговата стратегия, който цели да накара клиентите Ви да се почувстват като участници в преживяването, което им предлагате.  Даже нещо повече, те не просто се чувстват участници, а господари, защото единствено от тях зависи от каква перспектива ще се наблюдава случващото се.
И макар да изглежда като нещо много скъпо и сложно за реализиране, истината е, че това е услуга също толкова достъпна колкото и стриймингът. Вече всеки по-нов модел смартфон разполага с опцията за 360-градусово видео и буквално всеки един от нас може с минимум ресурси и усилия да създаде нещо впечатляващо.


Square-shaped (квадратни) видеа

Оказва се, че дори формата на видеото има значение и може да представлява ключова част от маркетинг стратегията, позиционирана в полето на социалните мрежи. Мрежи като Фейсбук и Инстаграм изключително сериозно обръщат внимание на преживяването, което предлагат на своите потребители, които ги посещават през мобилните си устройства.
Все повече компании се ориентират към вертикално заснетите видеа за сметка на хоризонталните, за да оползотворят добре пространството и формата на телефона или таблета.
Като междинен формат в прехода от хоризонтално към вертикално видео обаче се явява квадратното видео. То набира масова употреба най-вече в инстаграм, но започва да завладява и фейсбук. Така че, ако искате да бъде актуални, бъдете квадратни.



Автор: Адриана Цветанова

Стажант Маркетинг

четвъртък, 15 февруари 2018 г.

3 НЕВРОМАРКЕТИНГ ХИТРИНКИ, С КОИТО ДА ПОДОБРИТЕ СТРАТЕГИЯТА СИ



    Маркетингът е неизменна част от стратегическото планиране на един бизнес и именно благодарение на безбройните компании, които се борят за по-голям пазарен дял, той се развива със свръх бързи темпове, за да осигури доброто позициониране на продуктите, които обслужва. Маркетолозите са принудени да създават нови креативни подходи, с които да удовлетворят нуждите, както на бизнеса, така и на все по-взискателните клиенти.
Невромаркетингът е дял от маркетинга, който се стреми основно към осъществяването на жизненоважните за компаниите продажби, и макар към този подход да има не малко критика и скептицизъм, той набира все по-голяма популярност през последните години и само времето и научните изследвания ще докажат дали невромаркетингът е реалност или мит.  
    
   А до тогава нищо не пречи да опитате да приложите някой невротрик. В настоящата статия ще Ви запознаем с три хитринки, с които може да обогатите маркетинговата си стратегия.


1.       Обърнете внимание на емоциите на вашите купувачи



    Най-сигурният начин да спечелите лоялни клиенти е да ги накарате да се привържат към вашата марка. За целта трябва да се научите да разчитате и правилно да управлявате чувствата на своите потребители, защото колкото и да се стараем да сме рационални и практични, в немалко случаи надделяват чувствата над разума.

    За да влезете максимално под кожата на своите купувачи, трябва да се научите да предизвиквате правилната емоция у тях. Според проучване, проведено от OkDork и Buzzsumo най-добре е да се фокусирате върху създаването на съдържание/продукт, което да предизвиква:
-          Смях
-          Радост
-          Веселие
-          Страхопочитание/ Възхищение
Препоръчително е да използвате изображения и истории при изграждането на цялостния образ на вашия продукт, за да провокирате гореизброените емоции у вашите потребители.
За да подсилите ефекта, може да  добавите и щипка „емоционални” думички в своето съдържание. Такива са: „успешен”, „доказано”, „гаранция”, „Вие” и т.н.




2.       Включете лица в своите кампании. Говорете без думи.


  
    Може би на някои от вас Ви е направило впечатление, че много често рекламата си служи с лица. Това е така, защото човешкото изражение може да влияе изключително силно върху емоциите на отсрещния по невербален път.

    Невербалната комуникация от своя страна пък позволява на посланието да достигне до по-голяма аудитория, включително до чужденци, които не разбират езика, на който е рекламата.

  Всеки от нас от самото си раждане се учи интуитивно да разчита невербалните комуникативни кодове и си служи с тях през целия живот. Именно поради тази причина тяхното присъствие е изключително важно при представянето на продукт. Те могат да Ви помогнат да изградите така необходимото доверие у клиентите към вашия продукт.

   Чрез изображенията на лица може не само може да изградите връзка между Вас и вашите потребители, но и да ги подтикнете към определено действие, насочвайки погледа на снимания субект там, където желаете вашият клиент да извърши определено действие. 



3.       Докажете качеството на своя продукт

   Доказателствата в полза на качествата на вашия продукт също ще помогнат за изграждането на доверието между вашия бранд и клиентите Ви.

   Стадният принцип оказва влияние и върху покупките. Повечето хора се доверяваме на препоръки на познати и приятели, когато избираме за какво да похарчим парите си, изкарани с честен труд и пот на челото.




   С  навлизането на социалните мрежи в ежедневието на хората (особено на по-младите) и превръщането на инфлуенсърите в новите тв водещи все повече хора започват да подражават и да се доверяват именно на техните препоръки.




   Изводът е, че трябва да стимулирате клиентите да споделят информация за вашия продукт, за да може той да достигне до по-широк кръг от хора, придружен от положително ревю.

Автор: Адриана Цветанова
Стажант Маркетинг


четвъртък, 1 февруари 2018 г.

Как да определим бюджета за социалните медии през 2018г.


Трябва да признаем, че в днешно време потребителите биват затрупвани постоянно с ненужна информация и за тази причина можем да обвиним единствено медиите.
Един пример за това „явление“ е стартът на нашия ден. Какво се случва след като изключим алармата? Повечето от нас обичат веднага щом отворят очи да хванат телефона и да се спускат по безкрайната начална страница на социалната мрежа, наречена Facebook. Там откриваме известията, които сме пропуснали, докато сме били на топло под завивките. За да ви докажем действията на повечето сърфиращи в онлайн пространството, сме ви подготвили кратка статистика на три от най-използваните приложения. На първо място е Facebook, за който е проучено, че в началото на всеки ден в рамките на 60 сек. получава 4 милиона харесвания от цял свят. На второ място е Instagram, където над 2 милиона сърчица за същото време биват оцветявани в червено. На последно място откриваме Twitter, за който е известно, че 350 000 „туита“ се публикуват за 60 сек.

Според comScore, вниманието на днешното поколение е привлечено от реклами, които траят не повече от 5-6 секунди. И като се има предвид, че те прекарват 61% от времето си на телефони, 9% в социалната мрежа, 25% - на компютъра и само 5 на таблети, можете да си представите колко трудно би било да достигне до тях посланието на вашата марка.
Един от начините да насочите вашето съобщение към аудиторията е като използвате платената реклама – социалните медии.Този метод ви гарантира, че ще достигнете до точния клиент, в точното време и с точната информация.


Глобални разходи за социалните мрежи

 
Ако разгледате разходните навици, свързани пряко със социалните медии от 2015г. до сега, ще откриете няколко интересни изменения. Общите разходи за 2017г. са над 35 млрд. долара, което представлява около 16% от всички разходи за дигитални реклами в световен мащаб. Това не трябва да е изненада за нас, особено като вземем предвид възможностите за насочване на платените медии, отчитането и представянето на възвращаемост на инвестициите. Тези, от тях които се влагат в платените медии, изискват агресивно обмисляне в рамките на общия маркетингов бюджет.
Данните показват, че социалната система е един от най-популярните и най-бързо развиващите се видове маркетингова стратегия в цял свят. Стойността на такъв тип реклама се покачва постоянно, поради нарастващия брой потребители (компании), които използват онлайн медиите за своето популяризиране и така им се отдава възможността повече потенциални клиенти да попадат на тях.

Задаване на бюджет за социалните медии



Маркетинговите бюджети са субективни и варират широко от компания до компания в различни вертикали. За щастие обаче има няколко съвета, който може да имате предвид, когато определяте колко трябва да харчите за маркетингови материали и платените социални медии.
Ето три начина да помислите над разходите по медиите:

1. Минали резултати.
С този подход можете да разберете по-добре как се изменят вашите инвестиции и как те влияят върху ефективността, като разгледате предишни отчети и анализи. Ако резултатите надхвърлят очакванията, трябва да направите повече изследвания и да установите защо е така.

2. Сравнителен анализ.
Ако сте нови в сферата на платените социални медии, то има няколко онлайн ресурси, които биха ви помогнали да определите първоначалните си инвестиции. Проучване на The CMO survey показва, че маркетинговите лидери влагат 11,7.% от своите бюджети в социалните медии. Например, ако общият ви рекламен бюджет е 100 000 долара за година, ще инвестирате 11 700 долара от него в платените медии.

3. Подход, основан на ефективността
Това означава, че първо трябва да определите бюджета си и след това да насочите ключовите показатели за ефективност (KPI) към кампанията ви. Ключови показатели могат да бъдат кликвания, продажби, честота на кликвания и степен на ангажираност. Ако превишавате тези цели от месец на месец, можете да добавите допълнителен бюджет към разходите и да продължите така, докато стойностите започнат да спадат.


Като заключение можем да кажем, че социалните медии се развиват непрекъснато и не показват признаци на забавяне. Много компании инвестират в тях, защото знаят, че тази реклама е ефективна и измерима. Социалните медии се превърнаха в основен източник на информация и откриха ново поле за конкуриране между участниците на пазара.

Автор: Дима Влахкинова
Стажант Маркетинг